Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:25 01-08-2018 Foto e ditës

Të mërkurën (sot) më 1 Korrik bota do të hyjë në borxhin ekologjik kështu kanë paralajmëruar Global Footprint Network (GFN).

Dita e borxhit ekologjik është ajo ditë kur kërkesat e njerëzimit ndaj natyrës tejkalojnë mundësinë e ekosistemeve të tokës që të rinovohen brenda një viti.

Këtë vit kjo ditë mbahet më herët prej se bëhen matjet (në vitin 1997 ka qenë në Shtator) dhe në mënyrë simbolike tregon ndikimin e aktiviteteve të njeriut në natyrë. Sipas GFN-së për nevojat aktuale të njerëzimit nevojiten 1,7 planetë që të kemi burime te mjaftueshme natyrore për te përkrahur aktivitetet e njerëzve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.012332916259766
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-129789" }