Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:10 08-08-2018 Foto e ditës

Një fotografi e rrallë e aktores së madhe shqiptare Tinka Kurti, e botuar në kopertinën të revistës Ylli në vitin 1961.

Diçka e pazakontë për kohën, dhe për një revistë që funksiononte si medium i propagandës komuniste. Gjatë viteve ’60 revista nisi një konkurs për fotografinë më të bukur të vitit, si për profesionistë edhe për amatorë.

Është e paqartë se si fotografia e aktores Tinka Kurti është botuar me ngjyra në vitin 1961 kur kjo revistë nisi botimin e fotografive me ngjyra (të ngjyrosura) në vitin 1967, pasi fotografia origjinale e aktores është bardh e zi e realizuar në vitin 1959.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.074918985366821
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-130465" }