Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:16 13-09-2018 Foto e ditës

Dje u mbushën 20 vite nga vrasja politike e liderit të demokracisë, Azem Hajdari.

Në ambientet  e Plazës, në Simpoziumin dhe Ekspozitën “Endrra e Azemit: Shqipëria si Europa” është shfaqur edhe ky xhuboks.

Është xhuboksi që Azem Hajdari mbante veshur në takimin e studentëve me Ramiz Alinë më 11 dhjetor të vitit 1990. Përballë tij, veshur me këtë xhuboks të zi, si të ishte duke i dhënë mesazhin "MJAFT! Mori FUND" Ramiz Alisë, ish-liderit komunist.

Hajdari, kreu i Lëvizjes Dhjetori '90, një nga figurat emblematike të PD, themelues i demokracisë, u vra pabesisht më 12 shtator 1998 para selisë së Partisë Demokratike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.0080649852752686
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-134122" }