Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:20 21-09-2018 Foto e ditës

Hapet shkolla e parë shqipe në Modena të Italisë. Mësohet se shkolla pritet të hapë dyert më datë 7 tetor të këtij viti, ku lënda kryesore do të jetë gjuha shqipe, si dhe lëndët e tjera si histori, gjeografi, art, tradita dhe valle e muzikë.

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, bën me dije se shkolla do të hapet nga shoqata “Nënë Tereza” në Modena.

Gjatë mbledhjes së stafit të mësuesve të kësaj shkolle u bë me dije se “mësimi i gjuhës shqipe duhet të parashikojë asimilimin kryesisht në klasë, duke nisur nga mësimi i alfabetit, për të arritur në përmirësimin e aftësive të tyre në dialogimin dhe shprehjen dhe me shkrim në gjuhën shqipe”.

Ndërkaq, klasat do të jenë të ndara sipas grupmoshave të fëmijëve.  

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.010982990264893
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-135077" }