Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:13 12-11-2018 Foto e ditës

Elina Xhengo, 16-vjeçarja me origjinë shqiptare është shpallur atletja më e mirë europiane për muajin tetor. Me origjinë nga Korça, por lindur e rritur në Halkidiki, 16-vjeçarja Elina Xhengo nderon Greqinë, pasi përfaqëson ngjyrat e flamurit grek.

Ky lajm ka bërë bujë në mediat greke pasi e konsiderojnë këtë si përgjigjen më të mirë ndaj çdo thirrjeve raciste ditët e fundit, në ngjarjen e Bularatit.

Elina Xhengo është shpallur kampione bote në hedhje shtize, më 16 Tetor, në Olimpiadën e Argjentinës, ku ka thyer dhe rekordin botëror të disiplinës, pas shumë viteve, me 63,34 m.

Sakaq, një tjetër tfitore për atleten 16-vjeçare të “Kentaurus” Halkidiki, është titulli si Atletja më e Mirë e Europës për muajin tetor, nga Shoqata Europiane e Atletëve. Vlerësimi është arritur pas një votimi online, me ndihmën e mediave sociale, ku Elina Xhengo ka marrë 3.470 vota.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.011129856109619
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-141141" }