Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:16 22-02-2019 Foto e ditës

Bledar Jushi ka mbaruar anglisht dhe për disa vite ka dhënë mësim në shkollën 9 vjecare në Rrëshen, një mësuesi i ri pasionant, që kishte bërë vend në zemrat e fëmijëve ketu për korrektësine, aftësitë spjeguese dhe natyrën e tij solidare. Por erdhi një ditë që ai e la Rrëshenin, e la Mirditen, e la Shqipërinë për të shkuar si mësues i anglishtes, në një vend që pak kush do e mendonte, pikërisht në Kinë. Ai na rrëfen përjetimet e tij si mësimdhënës, pikërisht në vendin më të populluar të botës.

Bledi rrëfen se ishte muaj Tetor i vitit 2017 kur nje mik, qe kishte emigruar nje vit me pare ne Kine, me thote, pse nuk e provon te aplikosh perderisa kerkesa per mesues te gjuhes angleze eshte shume e larte si dhe shperblehet gati kater here me shume se ne Shqiperi.

Fakti qe ishte nje shqiptar qe e kishte provuar si eksperience per me shume se nje vit dhe ishte i kenaqur me rezultatin me shtyu te beja kete levizje qe kerkonte guxim dhe kosto te larte monetare.

Pasi kalova intervisten me nje rekrutues te shkolles ku aktualisht punoj, bera gati dokumentet e nevojshme dhe aplikova per vize ne ambasaden kineze. Me te dale viza e punes thashe me vete: te dale ku te dale! E kisha marre parasysh dhe zhgenjimin, u nisa dhe pas pese ditesh u gjenda perballe nje klase me 50 nxenes kineze./Gjergj Marku

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.013849973678589
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-153741" }