Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:11 25-03-2019 Foto e ditës

Në librarinë madhështore El Ateneo, në Buenos Aires, cilësuar si institucioni më i bukur në botë nga National Geographic.

Pranë autorëve të mëdhenj si Dostojevski, Kafka & Proust ndodhen edhe librat e  shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare.

I përkthyer në rreth 50 gjuhë të  huaja, në 1996 Kadare u bë anëtar për jetë i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike në Francë,.

Ndërsa më vonë u vlerësua me shumë çmime, si  në 1992 me Prix Mondial Cino Del Duca, në 2005 me Man Booker International Prize, në 2009 ‘Prince of Asturias Aëards’ për Artet.

 Në vitin 2015 fitoi Çmimin Jeruzalem dhe më 2016 presidenti francez i dha titullin ‘Komandant i Legjionit të Nderit’.

Kadare mbetet një nga gurët më me shumë peshë në letërsinë shqipe.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.012529134750366
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-157750" }