FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:08 04-05-2019 FOTO E DITËS

“Engjejt e Amerikës”, një dramë që vjen mjeshtërisht në ArTurbina me regji të Arben Kumbaros, dhe që për herë të parë do të thyejë tabutë e puthjeve homoseksuale në skenën e teatrit.

Vepra e shkruar në vitin 1991 nga Kushner theu heshtjen rreth SIDA-s. Në botë, është vendosur në skena të mëdha teatrore, dhe turma të mëdha njerëzish e kanë parë e riparë disa herë, madje edhe vitet e fundit, më shumë se 28 vjet që kur vepra e Kushnerit ka parë dritën e botimit.

Vepra tregon personazhet e vendosur përpara frikërave të tyre më të mëdha, në një luftë të njeriut me veten. Jo vetëm homoseksualizëm, politikë apo fe. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.012336015701294
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-162882" }