Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:14 29-05-2019 Foto e ditës

Një grup arkeologësh shqiptarë dhe polakë kanë rinisur gërmimet në qytetin antik të Bassania-s në Bushat të Shkodrës.

Raportohet ser në këtë zonë janë bërë tashmë zbulime të reja që pritet të bëhen së shpejti të ditura për publikun.

Qyteti antik i Bassanias u zbulua vitin e kaluar nga arkeologët polakë. Sipas përshkrimit të historianit romak Tit Livi, qyteti banohej nga ilirët dhe është shkatërruar gjatë një beteje të ashpër mes forcave romake dhe atyre ilire të udhëhequra nga mbreti Gent.

Ky qytet antik përshkruhet si një fortesë, por disa arkeologë besojnë se sipërfaqja e tij është më e madhe se ajo e Shkodrës moderne.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.012058019638062
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-166090" }