Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:19 03-06-2019 Foto e ditës

Në Kosovë gjendet fshati më i pastër shqiptar. Emigrantët e fshatit paguajnë banorë të kujdesen për Pogragjën e Gjilanit.

Falë tyre edhe lumi është pa mbeturina, po ashtu edhe rrugët. Për pastërtinë dhe mirëmbajtjen e tyre çdo ditë kujdeset Fikret Mustafa. Ai është punëtor i shoqatës “Pogragja” nga Zvicra. Mustafa është zgjedhur të mirëmbajë fshatin ku banon. Për punën që bën ai paguhet nga bashkë atdhetarët që mbledhin të holla pikërisht për këtë qëllim.

E gjithë kjo iniciativë e emigrantëve të Pogragjës erdhi fillimisht si nevojë për kujdesjen për varrezat e fshatit. Mirëpo Në vitin 2012 u themelua shoqata e kështu filluan edhe investimet e tjera. Me punën e palodhshme që bëhet nga punëtorët dhe vetë anëtarët e shoqatës, Islami thotë që ka ndikuar edhe në vetëdijesimin e banorëve për ruajtjen e mjedisit. Kështu, fshati i Pogragjë në Gjilan ka rritur të mbajë lumin e pastër dhe të mbetet pa mbeturina.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.010982990264893
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-166719" }