FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:11 15-07-2019 FOTO E DITËS

Disa ditë më parë muret e Kalasë së Himarës u pushtuan nga parrulla raciste që nxisin urrejtje ndaj shqiptarëve.

Mirëmbajtësit e monumeteve të Kulturës kanë nisur pastrimin e parrullave antishqiptare të shkruara nga persona të paidentifikuar.

Autoritetet deklarojnë se janë marrë të gjitha masat që kjo gjë të mos përsëritet, ndërsa pretendojnë se janë bërë nga fëmijët e zonës.

Kujtojmë se në muret e Kalasë ishin shkrarravitur me parulla raciste greke për Vorio Epirin dhe minoritarin Kostandinos Kacifa. Siç shihet dhe në fotot e mëposhtme shkrimet kanë përmasa tepër të mëdha dhe bëhen në një kohë kur sezoni turistik është kulmin e tij dhe Kalaja e Himarës vizitohet nga shumë turistë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
Foto e ditës »
Article Logic
Execution time: 0.013653993606567
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-172216" }