FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:12 06-08-2019 FOTO E DITËS

Gaforrja blu (Callinectes sapidus) po kolonizon ujërat e detit Jon dhe Adriatik, duke u kthyer në rrezik për biodiversitetin vendas.

Së fundmi kanë qenë dhjetra plazhistë në brigjet e Leçes, të cilët kanë raportuar te autoritetet italiane prezencën e gaforres blu, të cilët më pas e kanë konfirmuar prezencën e saj në ujërat e Adriatikut.

Ekspertët ngrenë alarmin pasi gaforrja blu nuk është vendase, ajo rritet në Gjirin e Meksikës, por rritja e temperaturave të ujërave në det për shkak të ndryshimeve klimaterike ka bërë që gaforja të shfaqet edhe në ujërat e Shqipërisë dhe Greqisë.

Gaforrja invazive është kërcënim për biodiversitetin si krustacet, molusqet, peshqit, madje shkatërrojnë edhe rrjetat dhe pajisjet e tjera të peshkimit.

Gaforrja blu është agresive ndaj ekspertët i bëjnë thirrje kryesisht prindërve të ruajnë fëmijët nga pickimi i saj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FOTO E DITËS
Foto e ditës »
Article Logic
Execution time: 0.013247966766357
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-174457" }