Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:20 04-01-2020 Foto e Ditës

100 vjet më parë nga sot ka lindur Anton Çeta i cili konsiderohet si njeriu i madh i paqes.

Profesori i shquar i Kosovës është folklorist dhe burrë i njohur i odave shqiptare, veprimtar i palodhur shoqëror, veçanërisht në Aksionin e Pajtimit të Gjaqeve në Kosovë. Edhe sot mbetet shembull për të gjithë ata që duan të mësojnë diçka nga e mira, diçka që duhej bërë për kombin.

Çeta ka lindur në Gjakovë. Shkollën fillore e përfundoi në vendlindje ndërsa shkollën e mesme në Tiranë dhe Korçë. Ai u diplomua në gjuhë romake dhe kulturë në Universitetin e Beogradit Fakulteti Filozofik. Për një periudhë kohe ai punoi si profesor ndihmës në departamentin e Studimeve Shqiptare në Beograd. Nga viti 1960 deri në vitin 1968 ligjëroi Letërsinë e vjetër shqipe, Historinë e letërsisë dhe gjuhën latine në Universitetin e Prishtinës.

Në vitin 1990 ishte themeluesi i Komitetit të Pajtimit për pajtimin e gjaqeve në Kosovë. Me këtë komitet ka lënë gjurmë pasi fshiu pothuajse të gjithë urrejtjen e lidhur me gjakun midis shqiptarëve në Kosovë në vitet 1990. Njeriu i paqes ka qenë edhe president i Shoqatës Nënë Tereza, e cila ofroi kujdes mjekësor për njerëzit në Kosovë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
Foto e Ditës »
Article Logic
Execution time: 0.011950016021729
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-191075" }