Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:33 06-01-2020 Foto e Ditës

Artisti i popullit dhe Nderi i Kombit, Avni Mula ka festuar ditën e djeshme 92 vjetorin e lindjes.

Të shumta kanë qenë urimet për të, ku nuk ka munguar as e bija, sopranoja e mirënjohur Inva Mula.

‘Happy birthday to my 29 years old Hero – Gëzuar ditëlindjen Heroi im 29 vjeçar’, ka shkruar Inva në ‘Facebook’ duke e numëruar moshën e tij 92 mbrapsht.

Artisti i madh Avni Mula lindi në 1928 në Gjakovë. Ai ishte këngëtar dhe kompozitor i njohur i shumë teksteve muzikore që morën pjesë ne festivale të ndryshme.  Fillimisht krijimtarinë e tij në kompozim e nisi gjysmën e dytë të viteve '60 si në fushen e këngeve romantike ashtu edhe në vepra të mëdha vokale-koncentrale, poema vokale dhe skenike. Shumë këngë të mëdha shqiptare mbajnë firmën e tij, ndër të cilat është edhe kënga e famshme ‘Valsi i lumturisë’.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
Foto e Ditës »
Article Logic
Execution time: 0.012953996658325
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-191257" }