Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:25 29-01-2020 Foto e Ditës

Akademia e Shkencave ripropozon çmimin Nobel për shkrimtarin Ismail Kadare në ditën e tij të lindjes.

Është pikërisht kreu i ASH, Skënder Gjinushi ai i cili i ka dërguar një letër akademisë suedeze duke i kërkuar t’i japë Nobelin shkrimtarit të madh i cili sot mbush 84 vjeç.

"Kryesia e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë i ka ripropozuar Akademisë Mbretërore të Shkencave të Suedisë kandidaturën e shkrimtarit dhe akademikut Ismail Kadare per çmimin Nobel në letërsi, duke vlerësuar jo vetëm nderimin përparues të tij në shkallë ndërkombëtrare, por edhe rolin e pazëvendësueshëm në letrat shqiptare. Gjuha jonë, gjuha e krijimtarisë letrare në shqip, arriti shkallën më të lartë të fuqisë së saj shprehëse me vrepën e Kadareës. Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në mënyrë këmbëngulëse dhe me bindje të plotë për vendimin e saj, është prej shumë vitesh, tashmë prej dekadash, propozuese e ripropozuese e kandidaturës së tij për këtë çmim, duke e vlerësuar si një çështje merite, nderi dhe drejtësie", thuhet në letrën e kreut të ASH, Gjinushi. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
Foto e Ditës »
Article Logic
Execution time: 0.01341986656189
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-193448" }