Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:24 09-06-2020 Foto e Ditës

Kreu i Kadastrës Artan Lajme ka bërë me dije se është hapur zyrtarisht procesi i regjistrimit të pronave në jug.

Ky proces do të trajtojë rreth 16.500 pasuri private, kryesisht toka të përfituara me AMTP (përmes ligjit 7501/1991), shtëpitë e vjetra tradicionale, objekte në proces legalizimi, prona të vjetra, objekte të privatizuara, etj.

Gjithashtu, procesi do të trajtojë edhe rreth 5200 pasuri shtetërore, kryesisht prona të institucioneve publike, vepra infrastrukture, kullota, pyje, etj.

Prej tij do të përfitojnë rreth 8000 banorë, rezidentë apo të emigruar të këtyre zonave.

Procesin e regjistrimit fillestar është hapur për 8 zonat kadastrale të Bregdetit të Jugut dhe konkretisht:

ZK.2863 - Palasë, ZK.1481 - Dhërmi, ZK.3844 - Vuno, ZK.2518 - Lukovë, ZK.1739 - Gjilekë, ZK.1982 - Ilias, ZK.1952 - Himarë, ZK.2806 – Nivicë.

ZK.2863 - Palasë, ZK.1481 - Dhërmi, ZK.3844 - Vuno, ZK.2518 - Lukovë, ZK.1739 - Gjilekë, ZK.1982 - Ilias, ZK.1952 - Himarë, ZK.2806 – Nivicë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
Foto e Ditës »
Article Logic
Execution time: 0.010770082473755
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-209587" }