Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:26 23-06-2020 Foto e Ditës

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka ngritur alarmin për Kështjellën e Persqopit, e cila rrezikon të shembet.

Sipas Forumit, një ndërhyrje e fundit në të ka shkaktuar lëvizjes e fasadës, e cila tashmë rrezikon të shembet. Përmes një postimi në “facebook” Formi shkruan se duhet urgjentisht të ndërhyhet për një fiksim të saj.

“Rubrika "Dizinformojme publikun per monumentet"

Keto jane muret 2400 vjecare te Persqopit prane Petreles ne TIrane, te restauruara nga prof. Neritan Ceka dhe Fabian Miraj ne vitet '70. Nje nderhyrje e pastudiuar e koheve te fundit ka shkaktuar nje levizje te fasades, qe rrezikon te shembet. Nje fiksim i saj, ne konsultim me arkeologet eshte teper urgjent”, thuhet në postimin e trashëgimisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.011328935623169
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-211349" }