Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:23 29-06-2020 Foto e Ditës

Arti në zi. Ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare mjeshtri i valleve popullore Besim Zekthi

Mjeshtri i valleve popullore Besim Zekthi është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 84 vjeçare.

Lajmin e bën të ditur Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit, që i shpreh ngushëllimet familjes dhe miqve të të ndjerit.

Zekthi vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërsa nuk ia ka dalë të fitojë betejën me sëmundjen.

Besim Zekthi u nderua nga Presidenti Meta me Dekoratën e Lartë "Nderi i Kombit".

"LAMTUMIRË BESIM ZEKTHI - "NDERI I KOMBIT"

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, me hidhërim të thellë njofton ndarjen nga jeta të mjeshtrit të valles popullore mbarëshqiptare, “Nderi i Kombit” - Besim Zekthi.

Artisti humbi betejën me një sëmundje të rëndë, në moshën 84 vjeçare, në shtëpinë e tij në Tiranë, rreth një orë më parë.

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, i shpreh ngushëllimet familjarëve, të afërmve, miqve, bashkëpunëtorëve dhe admiruesve që e duartrokitën gjatë gjithë karrierës së tij mjeshtrin e valles shqiptare, të pazëvendsueshmin, Besim Zekthi", shkruhet në njoftimin e TKOB.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.011995077133179
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-212105" }