Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:45 18-09-2020 Foto e Ditës

Një lajm i hidhur vjen për mjekësinë shqiptare dhe familjen Cepa.

Mjeku i njohur shqiptar, Prof.Dr. Gjergji Cepa, një ndër themeluesit e Okulistikës Shqiptare eshte ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare.

Ai lindi në 1939 në Korçë dhe u diplomua mjek okulist në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Leipzigut në Gjermani, 1957-1963.

Nga viti 1963-1965 vijoi specializimin në Tiranë dhe më pas u emërua në detyrën e Nen/Drejtorit të Spitalit Rajonal të Korçës, që e ushtroi deri në vitin 1974.

Në vitin 1975, Prof.Dr Gjergji Cepa emerohet mjek okulist në Klinikën Speciale dhe po këtë vit shkon për Specializim të mëtejshëm në Kinë.

Në vitin 1979, Prof.Dr Gjergji Cepa vijon specializimin në Austri.

Lexo:

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013362884521484
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-220782" }