Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 09:17 24-01-2021 Foto e Ditës

Gaqo Çako ka lindur më 24 janar 1935 dhe vdiq më 1 gusht 2018, ishte një këngëtar shqiptar.

Tenori Gaqo Çako, është i rreshtuar në emrat e mëdhenj të panteonit të muzikës shqiptare, të përfaqësuar edhe nga Ramiz Kovaçi, Mentor Xhemali, etj.

Midis viteve 1957 dhe 1961 ai studioi në konservatorin “Çajkovski” të Moskës nën drejtimin e pedagoges Anna Soloviova.

Pas kthimit në Shqipëri më 1961 ai u emërua tenor i përhershëm i Teatrit të Operës dhe Baletit të Tiranës, ku këndoi shumë nga rolet e para të repertorit operistik, duke u bërë kështu tenori kryesor për tri dekada me radhë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dhimitër Anagnosti feston sot ditëlindjen e 85-të
»
Article Logic
Execution time: 0.012993097305298
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-236166" }