Foto e Ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:01 08-02-2021 Foto e Ditës

Nexhmije Pagarusha dje shënoi një vjetorin e vdekjes.

 

Ikona e skenës shqiptare ka ndërruar jetë në moshën 86 vjeçare me 7 shkurt në vitin 2020. Pas një sëmundje të shkurtër, Nexhmije Pagarusha u nda nga jeta.

Nexhmije Pagarusha njihet si mbretëresha e muzikës shqiptare. Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare është aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon. Është e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera .

Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndahet nga jeta mjeku simbol i Beratit; nuk e mposhti dot Covid-in
»
Article Logic
Execution time: 0.012287139892578
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-237991" }