FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 10:21 10-09-2017 FOTO E DITËS

E njohur më së shumti për publikun shqiptar në rolin e “Tanës” në filimin “Përrallë nga e Kaluara”, Hajrie Rondo ishte një aktoret më të mëdha të kinematografisë dhe teatrit shqiptar.

Ajo lindi në qytetin e Delvinës në vitin 1951, ku mori arsimin fillor dhe nisi të hedhë hapat e parë drejt artit. Ajo ka interpretuar në të gjitha gjinitë e aktrimit dhe numëron mbi 40 role dhe në film 120 role të tjerë në teatër. Një pjesë të gjatë te jëtës së ajo e ka kaluar në qytetin e Fierit, ku për një kohë të gjatë ka qenë një aktoret kryesore të teatrit “Bylis”.

Hajrie Rondo ndërroi jetë në Himarë ditën e sotme pas një lufte të gjatë me sëmundjen e Kancerit.Ajo është e vlerësuar me një sërë çmimesh nga shteti dhe qytete të ndryshme në vend.

DISA NGA FILMAT  MË TË SUKSESSHËM KU KA LUAJTUR HAJRIE RONDO:

Ballkan Pazar (2011)

Ne dhe Lenini (2009)Semihaja

Dhimbja e dashurisë (2008)

 Tifozët (2004) - (TV),Frosa

Borxhliu (1999) - (TV),Fija

Dashuri në krisma - (1997) (TV), Zenepja

Gjithë fajet i ka paraja - (1996) (TV)

Pesha e kohës - (1988), Evanthia

Një vit i gjatë - (1987), Donika Saro

Përrallë nga e kaluara - (1987), Tana

Kush vdes në këmbë - (1984), Lina

Një emër midis njerëzve-(1983)

Nëntori i dytë - (1982), Lima Kepiego

Agimet e stinës së madhe, - (1981), Xifja

Vëllezër dhe shokë - (1980), Mara

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.098350048065186
array(1) { ["section"]=> string(18) "foto-e-dites-91773" }