Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:24 25-10-2017 Foto e ditës

Në tregjet e Tiranës dhe jo vetëm shumica e lodrave që tregtohen janë prodhime kineze.

Sipas inspektorëve ftalati, substancë organike që përdoret si tretës në lodra, maska, biberona, veshje etj dëmton veshkat, mëlçinë dhe organet e riprodhimit. Bisfenoli A (BPA) i pranishëm në plastikë shkakton probleme në proçesin e zhvillimit. Plumbi i pranishëm në plastikë dhe bojën e lodrave, është toksik. Kadmiumi në kontakt me pështymën tretet dhe gëlltitet.

Dëmton veshkat, shkakton diarre, marrje mendsh dhe të vjella. Krominëse gëlltitet shkakton irritim të syve, lëkurës dhe mukozave. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.010807037353516
array(1) { ["section"]=> string(18) "foto-e-dites-97109" }