Foto e ditës/ Gjeniu shqiptar në Greqi, 15-vjeçari bën zbulimin e rrallë

Publikuar tek: foto-e-dites, më 11:05 29-10-2015 Foto e ditës/ Gjeniu shqiptar në Greqi, 15-vjeçari bën zbulimin e rrallë

Një histori në emigracion, e një talenti që ka qëndruar për vite aty, por që ka gjak shqiptar. Ka krijuar një robot, me anë të një printeri tredimensional 3D, duke fituar një çmim nga Ambasada Amerikane në Greqi. Bëhet fjalë për Dhimitër Haxhin, adoleshentin që jeton e studion në Kavala të vendit fqinj.

Dhimitri tani i përket një grupi të vogël shkencëtarësh në të gjithë botën. Shpikja e tij është pjesë e projektit  “InMoov”, një platformë e hapur. Shqiptari e ka krijuar robotin pas një viti të plotë pune dhe është një nga 6 njerëzit e vetëm në këtë botë që ia ka arritur.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ambasadori Lu vizitë në Spaç: Ironike si përplaset brutaliteti njerëzor me peisazhin mahnitës
Foto e ditës »
Article Logic
Execution time: 0.0092380046844482
array(1) { ["section"]=> string(76) "foto-e-dites-gjeniu-shqiptar-ne-greqi-15-vjecari-ben-zbulimin-e-rralle-24215" }