Foto e Ditës/ Për herë të parë një film kosovar nominohet për Oscar

Publikuar tek: foto-e-dites, më 09:21 15-01-2016 Foto e Ditës/ Për herë të parë një film kosovar nominohet për Oscar

Për të parën herë një film kosovar nominohet për çmimin “Oscar” në kategorinë e filmit më të mirë të shkurtër "Live Action Short Film".

Janë tri histori të vërteta, rrëqethëse dhe që vijnë nga gjenocidi serb që ndodhi në Kosovë në vitet 1998-1999. Madje, njëra i përket njërit prej aktorëve në film, i cili çuditshëm vjen si agresori i vetë historisë që atij i ka ndodhur vite më parë. Tri histori e kanë detyruar regjisorin anglez Jamie Donoghue që të xhirojë filmin e tij “Shok” në Kosovë. Filmi sjell Petritin dhe Okin, dy shokë të ngushtë të cilët gjenden në situata të vështira në kohën e luftës së Kosovës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022162914276123
array(1) { ["section"]=> string(72) "foto-e-dites-per-here-te-pare-nje-film-kosovar-nominohet-per-oscar-30043" }