Foto e ditës për lajmin e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:47 25-03-2016 Foto e ditës për lajmin e ditës

Foto e ditës për lajmin e ditës-Radovan Karaxhiç 

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve në Hagë ka shpallur fajtor ish-gjeneralin suprem serb në Bosnje, Radovan Karaxhiç, duke e dënuar me 40 vite burg për genocid dhe 9 akuza të tjera gjatë periudhës së rrethimit të Sarajevës nga forcat civile serbe në vitet 1992-1995.

Radovan Karaxhiç u shpall fajtor për genocid, përndjekje, vrasje, dhunim të ligjeve të luftës, deportim, transferim me forcë, terror, pengmarrje dhe sulme të paligshme ndaj civilëve.

Gjykata e Hagës rrëzoi akuzën e parë për genocid duke thënë se nuk ka prova të mjaftueshme, ndërsa u shpall fajtor për akuzën e dytë, genocid në Serbrenicë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Familja shqiptare, babai ecën për shtatë palë qejfe. Gruaja mban tri çanta në kurriz
Zëdhënësja e PD-së merr diplomën, pedagogu ka disa fjalë motivuese për të »
Article Logic
Execution time: 0.011878967285156
array(1) { ["section"]=> string(37) "foto-e-dites-per-lajmin-e-dites-35966" }