Foto e ditës/ Shpella e Duk Gjonit, Gadishulli i Karaburunit

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:32 01-09-2015 Foto e ditës/ Shpella e Duk Gjonit, Gadishulli i Karaburunit

Shpella e Duk Gjonit, ndodhet në faqen jugore të Gadishullit të Karaburunit dhe është 400m mbi nivelin e detit
Shpella ka origjinë karstike dhe është e pasur me forma të çuditshme si kolona, lapsa, qiri, figura ankropomorfe...

Atë e ndajnë në disa salla e kate Stalaktidet e Stalagmitet. Kjo shpellë ka vlera unike jo vetëm turistike e kulturore por edhe shkencore.

Foto: Fation Plaku

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086710453033447
array(1) { ["section"]=> string(64) "foto-e-dites-shpella-e-duk-gjonit-gadishulli-i-karaburunit-19647" }