Foto-galeri/ 25 vite nga hyrja në ambasadat e huaja, shqiptarët enden sërish azileve të BE-së

Publikuar tek: aktualitet, më 11:08 02-07-2015 Foto-galeri/ 25 vite nga hyrja në ambasadat e huaja, shqiptarët enden sërish azileve të BE-së

Dy korriku është kthyer tanimë në një datë për të përkujtuar djemtë dhe vajzat, gratë dhe fëmijët që kërkuan lirinë përtej mureve të ambasadave të huaja në Tiranë.

2 Korriku i vitit 1990 është tashmë dita simbol kur shqiptarët thyen “murin e tyre të Berlinit”. Mijëra shqiptarë u futën masivisht në Ambasadat perëndimore në Tiranë, ngjarje të cilat u shoqëruan dhe me përleshje mes kundërshtarëve të regjimit dhe pushtetit të diktaturës komuniste 45 vjeçare, të përfaqësuar në këtë përleshje, prej Sigurimit të Shtetit. 

{gallery}qwe{/gallery}

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 1000 euro për azil në Gjermani, arrestohen dy persona në Fushë-Krujë
“Grupi i zjarrit" në Lazarat, Gjykata jep arrest në burg për Dritan Shurdhin »
Article Logic
Execution time: 0.011919021606445
array(1) { ["section"]=> string(97) "foto-galeri-25-vite-nga-hyrja-ne-ambasadat-e-huaja-shqiptaret-enden-serish-azileve-te-be-se-15179" }