FOTO-LAJM: Ja kujt i përket skulptura e vendosur në Lungomaren e Vlorës

Publikuar tek: kulture-art, më 14:02 01-08-2017 FOTO-LAJM: Ja kujt i përket skulptura e vendosur në Lungomaren e Vlorës

Nëse keni ecur përgjatë Lungomares së Vlorës me gjasë do të keni vënë re një skulpturë dhe keni pyetur veten se kujt i përkiste.

Kjo skulpturë e quajtur “Peshkatari” është një nga moria e veprave skulpturore të Thanas Papës që kanë qenë të vendosura në ambjente publike.

 “Fatmiresisht ka shpëtuar skulptura "peshkatari" që tani qendron në një zonë të skeles Vlorë në Lungomaren e rivitalizuar”, konstaton me kënaqësi bashkëshortja e skluptorit Shpresa Leka.

Skulptura është krijuar në vitin e larget 1958 nga stkulptori Papa, asokohe i sapokthyer nga studimet në Shën Peterburg të Rusisë rezultate të shkëlqyera.

“Pas këdaj filloi kalvari i vuajtjeve”, rrëfen bashkëshortja e skulptorit duke patur parasysh vuajtjet e tij, nga drama me ish-gruan ruse, ritakimin me të bijën pas 34 vitesh e deri te takimet me Enverin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017919063568115
array(1) { ["section"]=> string(76) "foto-lajm-ja-kujt-i-perket-skulptura-e-vendosur-ne-lungomaren-e-vlores-87985" }