Foto-Lajm / Papa Françesku takohet në Havana me Patriarkun rus Kirilli

Publikuar tek: bota, më 20:59 12-02-2016 Foto-Lajm / Papa Françesku takohet në Havana me Patriarkun rus Kirilli

Papa Françesku është takuar sot me kreun e Kishës Ortodokse ruse, Kirilli gjatë vizitës së tij në Havana të Kubës.

Takimi është i pari i këtij lloji që prej shekullit të 11 pas çarjes së Krishtërizmit në degët perëndimore dhe lindore. Mësohet se gjatë takimit Patriarku rus i ka thënë Papës "Kam ndjesinë se po takohemi në vendin e duhur, në kohën e duhur".

Disa ditë para takimit historik Ati i Shenjtë tha se Rusia ka mundësi që të kontribuojë në paqen botërore ndërsa takimi me Patriarkun Kirilli është hapi i parë në ndërtimin e urave. /NewsBomb/

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Eksperti i çështjeve të luftës “mbytet” nga paniku dhe ngrin emisionin “live” (Video)
Barack dhe Michele Obama nuk do të jenë bashkë për Shën Valentin, por presidenti i bën betimin solemn (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012572050094604
array(1) { ["section"]=> string(74) "foto-lajm-papa-francesku-takohet-ne-havana-me-patriarkun-rus-kirilli-32431" }