FOTO+VIDEO/ Tifozët në Ukrainë me simbole naziste dhe maskat e Ku Klux Klan

Publikuar tek: sport, më 13:17 26-04-2017 FOTO+VIDEO/ Tifozët në Ukrainë me simbole naziste dhe maskat e Ku Klux Klan

Një episod i turpshëm ka ndodhur në kampionatin e Ukrainës, në sfidën Dynamo Kiev-Shakhtar Donetsk 0-1.

Tifozët e Dynamo-s janë fotografuar në shkallët e stadiumit të veshur me simbole naziste dhe maskat e Ku Klux Klan. Një gjest ky për të ironizuar me skuadrën e Shakhtar, që në përbërjen e saj ka disa futbollistë me ngjyrë.

Në koreografinë e tyre shkruhej: "100% të bardhë".

*Sqarim: Ku Klux Klan (KKK), ose thjesht Klan, është emri i tri lëvizjeve të dallueshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që kanë mbrojtur rrymat reaksionare ekstremiste si supremacia e bardhë, nacionalizmi i bardhë dhe anti-imigracioni.

Historikisht, KKK-ja ka përdorur terrorizmin, si sulme fizike dhe vrasje, ndaj grupeve ose individëve të cilëve u kundërvihen.

 

1.jpg11.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016331911087036
array(1) { ["section"]=> string(80) "foto-video-tifozet-ne-ukraine-me-simbole-naziste-dhe-maskat-e-ku-klux-klan-76509" }