FOTOT E ZBULIMEVE të reja në Torrën Veneciane: 6 predha guri, një gur varri osman dhe gjyle

Publikuar tek: kulture-art, më 11:20 10-02-2017 FOTOT E ZBULIMEVE të reja në Torrën Veneciane: 6 predha guri, një gur varri osman dhe gjyle

Katër ditë më parë në Torrën Veneciane në njërën nga këmbët e Velierës, nga gërmimet, u duk qartë një top mesjetar ndërsa binin veçanërisht në sy rrënojat, muret e trashë, që konsiderohen antike, mesjetare, rrënoja bizantine.

Por të tjera zbulime janë bërë ndërkohë. Newsbomb.al mëson se gjatë gërmimeve janë gjetur edhe gjashtë predha guri, një gur varri osman, gjyle dhe një top tjetër i ndryshëm nga ai i mëparshmi. (Më poshtë fotot)

Punimet kanë ndalur por ende nuk është marrë asnjë vendim konkret nga Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë. Sipas drejtorit të Institutit të Arkeologjisë Luan Përzhita asnjë zbulim nuk është betonizuar deri më tani pasi për këtë ka një marrëveshje.

 

Fotot: Gjylet dhe predha

fot.jpg

fot1.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023360967636108
array(1) { ["section"]=> string(95) "fotot-e-zbulimeve-te-reja-ne-torren-veneciane-6-predha-guri-nje-gur-varri-osman-dhe-gjyle-68311" }