FOTOT që do t’ju mahnisin: Mjeshtrat korçarë sjellin magjinë në qytetin e serenatave

Publikuar tek: kulture-art, më 10:54 29-09-2016 FOTOT që do t’ju mahnisin: Mjeshtrat korçarë sjellin magjinë në qytetin e serenatave

Këto janë fotot mahnitëse që vijnë nga qyteti juglindor i Shqipërisë, që të gjithë e njohin si qytetin e serenatave; Korça.

Në një nga sallat e muzeut të arsimit kombëtar është çelur Ekspozita e Muzikës Historike të Korçës. Ekspozitë që për nga lloji vjen për herë të parë dhe është e gjitha me vegla tradicionale të qytetit të serenatave. Në ekspozitë janë paraqitur vegla të prodhura kryesisht nga mjeshtrat korçarë që nga viti 1910 dhe në vitet më vonë, por dhe disqe me këngë korçarë të kënduara nga këngëtarë të njohur korçare gjatë këtyre viteve.

Hidhini një sy këtyre kitarave që asesi nuk mund t’i mungojnë familjeve korçare që e kanë të gjitha së paku nga një të tillë nëpër shtëpitë e tyre. Pa to, nuk bëhen serenatat. 

muze.jpg

muze1.jpg

muze2.jpg

muze3.jpg

muze4.jpg

muze5.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026376962661743
array(1) { ["section"]=> string(89) "fotot-qe-do-t-ju-mahnisin-mjeshtrat-korcare-sjellin-magjine-ne-qytetin-e-serenatave-54493" }