Fotot që tregojnë Afganistanin “modern” përpara mbërritjes së Sovjetikëve dhe talebanëve

Publikuar tek: bota, më 22:41 31-07-2015 Fotot që tregojnë Afganistanin “modern” përpara mbërritjes së Sovjetikëve dhe talebanëve

Afganistani është sot një vend i shkatërruar, ku mbretëron kaosi dhe talebanët bëjnë ligjin. Por si ka qenë ky shtet me një pozitë tepër strategjikë në Azi, përpara se të pushtohej nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1979?

Njerëz që jetonin në paqe në përditshmërinë e tyre, larg luftrave dhe konflikteve. Sigurisht që nuk kishte shpërthime bombash siç dëgjohen sot në rrugët e Afganistanit. Femrat ishin të lira dhe nuk detyroheshin të vishnin burkën. Vendi ndiqte një trend ekonomik dhe kulturor njësoj me ato të vendve të tjera të lindjes së Europës dhe Euro-Azisë.

Këto foto janë shkrepur nga një akademik amerikan, William Podlich në vitin 1967, gjatë kohës që ai jepte mësim në këtë shtet.

Pas largimit të sovjetikëve, Afganistani nuk e gjeti më forcën për tu ringritur. Në vend u instaluan organizatat terroriste dhe talebanët u shpërndanë në çdo cep të Afganistanit të shkatërruar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.04542088508606
array(1) { ["section"]=> string(92) "fotot-qe-tregojne-afganistanin-modern-perpara-mberritjes-se-sovjetikeve-dhe-talebaneve-17448" }