Fotot shokuese, djem të rinj presin veten me thika e derdhin gjak për të nderuar fenë

Publikuar tek: bota, më 08:34 25-10-2015 Fotot shokuese, djem të rinj presin veten me thika e derdhin gjak për të nderuar fenë

Myslimanët shiitë anë e mbanë botës kanë qëlluar e lënduar vetem e tyre me thika, shpata e tehe mprehëse për vdekjen e djalit të profetit Muhamed.

Burra, djem të rinj nga vëndet si Pakistani, Iraku apo edhe Greqia kanë lënduar veten në rrugët e Teheranit.

Sipas Daily Mail, fotografë nga Delhi e India përcjellin fotot shokuese të djemve të rinj me thika e tehe mprehëse. Qindra njërëz performuan nën këtë praktikë brutale në bangladesh, Irak, Pakistan e madje edhe Athinë.

Ritualet e gjakut ishin pjesë e ditës së Ashures, dita kur shiitët myslymanë kujtojnë vdekjen e imamit Hussein në betejën e Karbalas.

Dita e Ashures u shkatërruar nga një sulm kamikaz me shënjestër shiitët në Pakistan, ku mbetën të vrarë 24 persona e u plagosën shumë të tjerë.

{gallery}Tronditese{/gallery}

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011300086975098
array(1) { ["section"]=> string(90) "fotot-shokuese-djem-te-rinj-presin-veten-me-thika-e-derdhin-gjak-per-te-nderuar-fene-23904" }