Franca afrohet me Kinën, Macron udhëton drejt Pekinit për një marrëveshje të re

Publikuar tek: bota, më 18:05 04-01-2018 Franca afrohet me Kinën, Macron udhëton drejt Pekinit për një marrëveshje të re

Franca është duke kërkuar partner të rinj ndërkombëtarë, si një mënyrë për të zbutur efektet e krizës ekonomike.

Në këtë kuadër presidenti francez, Macron ka udhëtuar drejt Pekinit për të siguruar një marrëveshje të re ekonomike por edhe kulturore.

Ky udhëtim i Macron në Kinë tenton t’i hapë rrugë edhe një ere të re marrëdhëniesh mes Pekinit dhe Parisit.

Më herët Kina kishte deklaruar se dëshiron të rrisë ndikimin e saj ekonomik përtej kontinentit aziatik dhe një partner shumë i fuqishëm do të ishte Franca.

Në këtë vizitë Macron do të shoqërohet edhe nga 50 biznesmenë të fuqishëm francez. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011495113372803
array(1) { ["section"]=> string(85) "franca-afrohet-me-kinen-macron-udheton-drejt-pekinit-per-nje-marreveshje-te-re-105426" }