Franca gjobit Google me 50 milion euro

Publikuar tek: bota, më 15:36 21-01-2019 Franca gjobit Google me 50 milion euro

Gjiganti i teknologjisë dhe informacionit, Google është gjobitur me 50 milion euro nga Franca pasi ka dështuar të mbrojë të dhënat e përdoruesve.

Sipas Autoritetit të Mbrojtjes së të Dhënave, Google ka shfrytëzuar të dhënat e përdoruesve. Çështja nisi rreth një vit më parë kur Franca e quajti Google një “koloni dixhitale” e SHBA-ve dhe vendosi të zëvendësojë të gjithë motorët e kërkimit të qeverisë dhe ushtrisë me rivalin “Qwant”, që sipas autoriteteve franceze nuk abuzon me të dhënat personale të përdoruesve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010445117950439
array(1) { ["section"]=> string(45) "franca-gjobit-google-me-50-milion-euro-149702" }