Franca kap shqiptarët gjatë tentativës për të kaluar ilegalisht Kanalin e La Manshit

Publikuar tek: bota, më 20:25 21-01-2020 Franca kap shqiptarët gjatë tentativës për të kaluar ilegalisht Kanalin e La Manshit Emigrantë ilegalë në Francë / Bloomberg

Disa emigrantë shqiptarë janë kapur nga autoriteteve franceze gjatë tentativës për të kaluar ilegalisht drejt Britanisë së Madhe.

Numri i shqiptarëve nuk bëhet i ditur, pasi në varkën me 40 emigrantë, 11 prej të cilëve ishin fëmijë, u gjetën edhe shtetas të kombësive të tjera si Afganistani, Guinea dhe Gjeorgjia.

Ministria e Brendshme franceze tha se gjatë 2019-ës ka patur 132,614 kërkesa për azil, një rritje me 7% ndërsa po gjatë këtij viti, deportimi i emigrantëve të paligjshëm është rritur me 19%, apo 23,746 raste.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032806873321533
array(1) { ["section"]=> string(91) "franca-kap-shqiptaret-gjate-tentatives-per-te-kaluar-ilegalisht-kanalin-e-la-manshit-192749" }