Franca këmbëngul: Nuk ka rinegocim të Brexit-it

Publikuar tek: bota, më 06:07 29-06-2019 Franca këmbëngul: Nuk ka rinegocim të Brexit-it

Franca paralajmëroi sot dy kandidatët për postin e kryeministrit në Britani të Madhe se nuk do të pranojë të rinegociojë marrëveshjen e daljes nga Bashkimi Europian.

“Nëse Britania e Madhe kërkon të dalë nga BE-ja dhe nëse duan të dalin në mënyrë të rregullt, atëherë marrëveshja që ne kemi në tavolinë është marrëveshja që kemi negociuar prej dy vitesh”, njoftoi ministrja franceze për Çështjet Europiane, Amelie de Montchalin para shoqatës së medies ango-amerikane të mbledhur në Paris. Kandidati favorit për postin e kryeministrit, ish-kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson, politikan pro-Brexit, do të përballet me ministrin e Punëve të Jashtme Jeremy Hunt në këtë garë për kreun e qeverisë britanike që do të përfundojë në fund të korrikut.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012454032897949
array(1) { ["section"]=> string(53) "franca-kembengul-nuk-ka-rinegocim-te-brexit-it-170233" }