Franca kundër SHBA, i kërkon Brukselit ndërprerjen e bisedimeve për tregtinë e lirë

Publikuar tek: bota, më 10:20 30-08-2016 Franca kundër SHBA, i kërkon Brukselit ndërprerjen e bisedimeve për tregtinë e lirë

Qeveria franceze do t’i kërkojë në shtator Komisionit Evropian të ndërpresë negociatat mbi TTIP-në, projekti i traktatit të tregtisë së lirë mes Evropës dhe Amerikës, njoftoi sot sekretari frecez i Shtetit për Tregtinë e Jashtme, Matthias Fekl.

“Nuk ka më mbështetje politike të Francës për këto negociata mes BE-së dhe SHBA-së dhe Franca do të kërkojë ndërprerjen e negociatave”, deklaroi Fekl.

Ai e justifikoi këtë kërkesë me faktin se negociatat, që po zhvillohen, në krahun evropian, nga Komisioni Evropian në emër të 27 vendeve anëtare, vuan nga një anim i ndjeshëm në favor të pozicioneve amerikane.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndahet nga jeta komediani i famshëm amerikan, Gene Wilder
Ministri paralajmëron turistet femra: Mos vishni minifund »
Article Logic
Execution time: 0.011404991149902
array(1) { ["section"]=> string(88) "franca-kunder-shba-i-kerkon-brukselit-nderprerjen-e-bisedimeve-per-tregtine-e-lire-51288" }