Franca në ALARM, vendi në prag EPIDEMIE

Publikuar tek: bota, më 19:55 28-04-2018 Franca në ALARM, vendi në prag EPIDEMIE Mushkonja tigër

Autoritet franceze kanë përhapur alarmin e një epidemie të mundshme si pasojë e rritjes së numrit të mushkonjave tigër.

Sipas mediave të huaja, insekti i rrezikshëm tani gjendet dy herë më shumë i pranishëm se sa përpara dy vitesh.

Mushkonja tigër mësohet se mbart një sërë sëmundjesh duke përfshirë virusin Zika dhe atë Chikungunya, ndërsa alarmi është dhënë deri më tani për rreth 42 qytete të vendit.

Në një njoftim, Departamenti i Shëndetësisë franceze ka thënë se ndërgjegjësimi për kërcënimin nga mushkonja, i njohur edhe si Aedes Albopictus, duhet të jetë prioritet kryesor nga muaji maj deri në fund të nëntorit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01124095916748
array(1) { ["section"]=> string(45) "franca-ne-alarm-vendi-ne-prag-epidemie-118713" }