Frank Walter Steinmeier zgjidhet President i Ri i Gjermanisë

Publikuar tek: bota, më 14:41 12-02-2017 Frank Walter Steinmeier zgjidhet President i Ri i Gjermanisë

Frang Walter Steinmeier, ish ministër i Punëve të Jashtme është zgjedhur President i Ri i Gjermanisë.

Frank Walter Steinmeier do zë vendin e Joakim Gauck. Socialdemokrati nga 5 kandidatët në garë  gëzonte mbështetje më të gjerë, prandaj dhe rezultati nuk ishte i befasishëm. 

Socialdemokrati Steinmeier, 61 vjeçar, është paraqitur si kandidat i qeverisë, pasi kancelarja gjermane, Angela Merkel, nuk ishte në gjendje të gjente një kandidat nga partia e saj, që ishte i gatshëm të garonte për këtë post.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Evakuohet aeroporti në Gjermani, 50 të plagosur
Koreja e Veriut teston një tjetër raketë bërthamore, reagon ashpër SHBA »
Article Logic
Execution time: 0.0092558860778809
array(1) { ["section"]=> string(66) "frank-walter-steinmeier-zgjidhet-president-i-ri-i-gjermanise-68497" }