Frederik Stamati për kishën në Lunxheri: Nuk lihet në këtë gjëndje qameti

Publikuar tek: kulture-art, më 12:03 06-02-2016 Frederik Stamati për kishën në Lunxheri: Nuk lihet në këtë gjëndje qameti

Restauratori Frederik Stamati me një statut në profiling e tij në Facebook, ka shkruajtur për kishën e Erindit në Lunxheri, duke thënë se “nuk lihet në këtë gjëndje qameti”.

Ai ka treguar me një shkrim të vogël historinë e fshatit Erindi, i cili ka qënë një fshat i krishterë, me disa kisha, ndërsa sot është i populluar vetëm me familje të besimit musliman dhe duke pasur vetëm një kishë.

“Kisha e Erindit, e vetmja që ka mbetur, në krahinën e Lunxherisë.  Për herë të parë e kam vizituar kur nuk isha as gjashtë vjec. Mbaj mend se kishte një prift dhe vetëm kaq. Dikur Erindi ka qënë një fshat i krishterë, me disa kisha. Sot është i populluar vetëm me familje të besimit musliman. Kisha nuk është monument kulture, e megjithatë ka një histori, është një deshmi e një të kaluare historike të një copezë të Shqiperisë. Nuk lihet në këtë gjëndje qiameti!”, ka shkuajrut ai në profilin e tij në Facebook. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023178100585938
array(1) { ["section"]=> string(79) "frederik-stamati-per-kishen-ne-lunxheri-nuk-lihet-ne-kete-gjendje-qiameti-31898" }