Frika nga fruthi alarmon Greqinë

Publikuar tek: rajon, më 19:30 20-09-2017 Frika nga fruthi alarmon Greqinë

Shteti fqinj, Greqia është vënë në gjendje alarami për shkak të përhapjes tejet të madhe të epidemisë së fruthit.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Infektive, në Greqi ka bërë me dije se vendi ndodhet në një fazë epidemike të sëmundjes. Kjo situatë ka vënë në gjendje alarmi të gjitha instancat shtetrore.

Deri tani raportohen 150 raste të fruthit prej majit të këtij viti, 50 vetëm në dy javët e fundit, por mjekët greke vlerësojnë se ka më shumë se 300 raste në të gjithë Greqinë dhe situata sa vjen dhe rëndohet.

Fruthi është një infeksion viral shumë infektiv që prek kryesisht fëmijët poshtë moshës 5 vjeç, por edhe të rriturit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Thaçi jep lajmin e mirë për Kosovarët: Vetëm ky kusht na mban larg Evropës
Progres për Kosovën, një shtet i ri premton njohjen »
Article Logic
Execution time: 0.010966062545776
array(1) { ["section"]=> string(38) "frika-nga-fruthi-alarmon-greqine-93068" }