Frika nga vettingu, gjyqtari i Beratit jep dorëheqjen, përfundimisht jashtë Drejtësisë (EMRI)

Publikuar tek: aktualitet, më 18:21 15-01-2021 Frika nga vettingu, gjyqtari i Beratit jep dorëheqjen, përfundimisht jashtë Drejtësisë (EMRI) Kostika Çobanaqi

Gjyqtari i Beratit, Kostika Çobanaqi, nuk do të jetë më pjesë e drejtësisë. Ai ka dhënë dorëheqjen nga detyra në dhjetor të vitit 2020 dhe dyshohet se shkaku i dorëheqjes të jetë procesi 

Vetingut. Në 12 nëntor të vitit 2020, Komisioni i Pavarur i Kualifikimi i ka dërguar gjyqtarit dosjen e hetimit. Në një kohë kur KPK priste shpjegimet për të vërtetuar të kundërtën, është informuar se gjyqtari kishte paraqitur pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor, kërkesën e tij për dorëheqje, e cila është pranuar.

KPK ka vendosur të përjashtojë gjyqtarin për 15 vjet nga e drejta për t’u bërë pjesë e drejtësisë. Emri i gjyqtarit është përfolur në një dosje të Krimeve të Rënda. Në vitin 2018, Mati Simoni dhe Gjergji Bumbli, janë dënuar përkatësisht me 6 dhe 8 muaj burgim për akuzën e ndikimit të paligjshëm ndaj gjyqtarit për të favorizuar një të pandehur në gjykim.

Prokurori mori në pyetje gjyqtarin Çobanaqi, i cili ka thënë se atë vit ka gjykuar rreth 400 çështje dhe se nuk e mbante mend rastin në fjalë, raporton Report tv.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Biznesmeni i njohur bie pre e mashtrimit: Më kërkuan ndihmë për një fëmijë, bashkë me disa persona i dërguam 2000 euro por na gënjeu
Vazhdon misteri i zhdukjes së Moisi Habilaj, mediat italiane: Kaloi festat me gruan dhe fëmijët, me 30 dhjetor... »
Article Logic
Execution time: 0.012343168258667
array(1) { ["section"]=> string(96) "frika-nga-vettingu-gjyqtari-i-beratit-jep-doreheqjen-perfundimisht-jashte-drejtesise-emri-235150" }