Frontline paditet për kopjimin e video-lojës rivale PUGB

Publikuar tek: bota, më 17:24 29-05-2018 Frontline paditet për kopjimin e video-lojës rivale PUGB

Janë dy nga video-lojërat më të famshme që kanë tërhequr miliona përdorues nga mbarë bota por tashmë Frontline do të përballet në gjyq me “Players Unknown Battleground”.

Kjo e fundit, që prej vitit 2017 arriti të fitojë plot 1.3 miliard dollarë, apo sa 1/4 e buxhetit të Shqipërisë, ka paditur në një gjykatë në Korenë e Jugut “Epic Games” për kopjimin e pronës së saj intelektuale.

PUGB u publikua e para në mars të 2017-ës, e inspiruar nga filmi japonez “Battle Royale”, për krijimin e video-lojës ku fiton ai që mbetet i fundit gjallë.

sfwefgw3fgw3gdefh.jpg

Një grup prej 100 lojtarësh parashutohen në një ishull gjigant dhe duhet të mbledhin armë dhe municione duke luftuar njëri-tjetrin, por në të njëjtën kohë të qëndrojnë brenda rethit të sigurtë, e që zvogëlohet gjithnjë e më shumë. Lojtari i fundit që mbetet gjallë fiton.

Ndërsa analistët thonë se Frontline, që është falas për t’u shkarkuar, fiton rreth 200 milion dollarë në muaj nga shitjet brenda lojës.

sdfswegfswegegh.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012730836868286
array(1) { ["section"]=> string(63) "frontline-paditet-per-kopjimin-e-video-lojes-rivale-pugb-122539" }