Fshati që jeton me flutura

Publikuar tek: bota, më 10:18 24-04-2015 Fshati që jeton me flutura

Një fshat i tërë në Kamboxhia të Azisë  jeton nëpërmjet fluturave.  Fshatarët kujdesen përditë për vezët dhe larvat, të cilat i presin sa të shndërrohen në flutura.

Siç raporton AFP-ja, një rritës fluturash fiton rreth 450 dollarë në muaj.

‘’Kam pasur shumë frikë nga larvat dhe insektet dhe i largoja nga lëkura. Tani nuk e bëj më’’, thotë një rritëse fluturash.

Kurse një fshatar tregon se duke i prodhuar në masë të madhe i mbrojnë flututurat, të cilat janë duke u zhdukur në botë. Fluturat shumëngjyrëshe shiten tek tregtarët me të cilët janë lidhur rritësit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011592149734497
array(1) { ["section"]=> string(31) "fshati-qe-jeton-me-flutura-9587" }