Ftesa e Ramës për bashkëpunim, Kryemadhi: E shëmtuar, kërkoi të largonte vëmendjen nga mosveprimi i qeverisë

Publikuar tek: barometri, më 07:15 08-12-2019 Ftesa e Ramës për bashkëpunim, Kryemadhi: E shëmtuar, kërkoi të largonte vëmendjen nga mosveprimi i qeverisë

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka deklaruar se ftesa e Ramës ndaj opozitës për bashkëpunim në tejkalimin e situatës pas tërmetit të 26 nëntorit, ishte false dhe e shëmtuar.

 

E ftuar në emisionin ‘Kjo Javë’, Kryemadhi tha se mosveprimi në pallatet e Thumanës për të nxjerrë familjet jashtë ka qenë një mosveprim me dashje dhe për këtë prokuroria duhet të kishte filluar hetim të menjëhershëm.

Pjesë nga intervista:

Pyetje: Gjithsesi zonja Kryemadhi pati një ftesë nga ana e kryeministrit një ftesë e përsëritur që qoftë mazhoranca, qoftë opozita e bashkuar të jenë bashkë të ulen në tryezë dhe të diskutojnë këtë emergjencë të vendit dhe sigurisht opozita të kontribuojë me pikëpamjet e veta. Reagoi kreu i Partisë Demokratike zoti Basha, unë ju pyes pse ky refuzim.

Kryemadhi: Nuk ishte refuzim. Ajo që Rama bëri ishte një gjë shumë e shëmtuar në ato ditë fatkeqësie që kërkonte të largonte problematikën e mosveprimit me dashje. Sepse mosveprimi në pallatet e Thumanës për të nxjerrë familjet jashtë ka qenë një mosveprim me dashje dhe për këtë prokuroria duhet të kishte filluar hetim të menjëhershëm. Çfarë ka ndodhur, pse familjet kanë ndenjur aty pse nuk janë nxjerrë.

Pyetje: Dakort, kjo është derivati e asaj çka unë ju pyeta pak më parë, por në fakt nuk morëm përgjigje pasi biseda na mori tjetër rrjedhë. Tek ajo që unë e quajta si refuzim por ju më kundërshtuat për tu ulur në tryezë me mazhorancën.

Kryemadhi: Sepse zoti Rama kërkonte të ndante hallin me ne mbasi përdori viktimat për fasadë dhe për propagandë për veten e tij, mbasi përdori dhe fëmijët jetim për propagandë, për imazhin e tij.

Tashmë kërkon që ndarjen e problematikës të mos funksionimin e të gjithë gjërave të tjera kërkon ta ndajë me opozitën. Por unë mendoj që historia e tërmetit të 26 nëntorit duhet të ketë përgjegjës, sepse nuk është fatkeqësia natyrore ajo që i goditi është papërgjegjshmëria shtetërore dhe mos funksionimi i shtetit shqiptar që kemi viktima dhe për këtë duhet të kemi përgjegjës, dhe duhet të ketë një njeri që është përgjegjës i kësaj gjëje.

Për mua zoti Rama, a do t’ia lerë të tjerëve, a do t’ia lerë emergjencave, a do t’ia lerë Ministrisë së Mbrojtjes, a do t’ia lejë Ministrisë së Brendshme, a do t’ia lejë Bashkisë së Krujës apo Bashkisë së Durrësit kjo është çështje e zotit Rama. Por për këtë ka përgjegjës, ka përgjegjës sepse kjo nuk ishte e rastësishme. Tërmetet ndodhin siç kanë ndodhur dhe përmbytjet, kanë ndodhur dhe përmbytje në Shkodër.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027367830276489
array(1) { ["section"]=> string(112) "ftesa-e-rames-per-bashkepunim-kryemadhi-e-shemtuar-kerkoi-te-largonte-vemendjen-nga-mosveprimi-i-qeverise-188741" }