Gara për PS, statuti penalizon Ben Blushin

Publikuar tek: politike, më 09:46 27-01-2016 Gara për PS, statuti penalizon Ben Blushin

Pavarësisht sfidës që Ben Blushi i bëri dje Edi Ramës për të garuar për postin e kryetarit të partisë, mundësitë që kjo gjë të ndodhë janë të pakta.

Gazeta Mapo shkruan se janë disa faktorë edhe elemente që do të përcaktojnë jo vetëm mënyrën se si do të organizohet axhenda e Kongresit, por edhe më tej, procesi i zgjedhjes së kryetarit të partisë. Në bazë të statutit aktual dhe në kushtet kur mandati i kryetarit të PS-së ka vite që ka mbaruar, Blushi dhe kushdo që asprion drejtimin e PS-së, kanë mundësi që të shpallin platformat e tyre politike për drejtimin e PS-së, çka nënkupton edhe shoqërimin e tyre me regjistrimin si kandidatë përkatës.

Por, në rastin konkret ekzistojnë dy pengesa.

E para, që u prek edhe nga Blushi në deklaratën e tij, është nëse PS-ja do të vendosë që të bëjë zgjedhje dhe të përfshijë në rendin e ditës së Kongresit pikën për nisjen e procedurës për zgjedhjen e kryetarit të partisë. Pra, pa përcaktuar një pikë në rendin e ditës, do të jetë thuajse e vështirë që kjo çështje të bëhej pjesë e axhendës së Kongresit, pavarësisht se statui e njeh mundësinë që një numër i caktuar delegatësh mund të kërkojnë ndryshimin e rendit të ditës.

Pengesa e dytë që duket se edhe më e vështira, ka të bëjë pikërisht me faksin se një grup pune i ngritur pranë PS-së po harton ndryshimet statutore që pritet të miratohen në këtë kongres dhe ku ndërmjet të tjerave sanksionohet parimi që kur partia fiton zgjedhjet e përgjithshme, atëherë ato konsiderohen edhe votëbesim i kryetarit të partisë. Këtë gjë e ka paralajmëruar edhe vetë kryeministri Edi Rama, ndërsa u është përgjigjur akuzave të Blushit, duke argumentuar në të njëjtën kohë edhe zgjatjen e mandatit të tij në 7 vjet në krye të PS-së. Pra në këto kushte, konkurimi i Blushit do të ishte thuajse i pamundur.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0090720653533936
array(1) { ["section"]=> string(47) "gara-per-ps-statuti-penalizon-ben-blushin-31037" }