Gati për luftë? Zbulohen tunelet sekrete në Europë ku SHBA ka fshehur mijëra tanke (Foto)

Publikuar tek: bota, më 11:14 20-10-2016 Gati për luftë? Zbulohen tunelet sekrete në Europë ku SHBA ka fshehur mijëra tanke (Foto)

Plot 15,000 tanke, artileri e rëndë dhe mjete të tjera luftarake amerikane janë fshehur në një rrjet nëntokësor në Europë, shumë pranë kufirit me Rusinë.

Sipas mediave britanike, mijëra mjete ushtarake amerikane në pritje për t’u përdorur nga Marinsat amerikanë fshihen në tunelet nëntokësore të Norvegjisë. E ndërsa marrëdhëniet mes Rusisë dhe SHBA-ve po tensionohen çdo ditë e më tepër, pyetja që bëjnë mediat e huaja nuk është nëse do të fillojë Lufta e Tretë Botërore, por kush do ta nisë atë, raporton Newsbomb.al.

Bunkeret dhe tunelet gjigante në Norvegji janë relike nga Lufta e Ftohtë por tashmë ato janë vënë në dispozicion të NATO-s. Gjashtë tunelet sekrete norvegjeze gjarpërojnë nën tokë në shtetin skandinav që ndan rreth 192 kilometra vijë kufitare me Rusinë.

Sipas ekspertëve, Rusia ka kapacitetin për t’u mobilizuar brenda pak orësh ndërsa mund të nisë një invasion brenda natës. /Newsbomb.al/

Ssdfwe4fgsdfghot_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Apple paralajmëron: Nga 31 tetori ky model iPhone do të jetë jashtë përdorimit
Prezantohet konsola e re nga Nintendo (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.011188983917236
array(1) { ["section"]=> string(92) "gati-per-lufte-zbulohen-tunelet-sekrete-ne-europe-ku-shba-ka-fshehur-mijera-tanke-foto-56814" }